top of page
Szukaj

Wybór płytek do łazienki: poradnik dla klientów

Planujesz remont? Zastanawiasz się, jakie płytki do łazienki wybrać? To jedna z najważniejszych decyzji, która wpłynie na wygląd i funkcjonalność Twojej łazienki na kolejne lata. Wybór odpowiednich płytek nie jest zadaniem łatwym, ale z naszym poradnikiem stanie się znacznie prostszy.


Na co zwrócić uwagę wybierając płytki do łazienki?


Wybór odpowiednich płytek do łazienki to istotny aspekt projektowania tego pomieszczenia. To one decydują o całokształcie aranżacji, a dobrze dobrane mogą wpłynąć nie tylko na estetykę, ale także funkcjonalność wnętrza. Aby ułatwić Ci decyzję, przygotowaliśmy listę kluczowych czynników, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru płytek do łazienki.


Zastosowanie płytek łazienkowych


Wybierając materiały budowlane, na wstępie warto zastanowić się, jakie płytki do łazienki na podłogę są odpowiednie, a jakie płytki wybrać na ścianę do łazienki. To ważne rozróżnienie, ponieważ płytki podłogowe i ścienne różnią się swoimi właściwościami i sposobem zastosowania. Oto kilka kluczowych aspektów, które należy wziąć pod uwagę:

  • odporność na ścieranie i poślizg – płytki podłogowe powinny być wytrzymałe i odporne na ścieranie, ponieważ narażone są na większy ruch i zużycie. Ważne jest również, aby miały właściwości antypoślizgowe, gdyż w łazience ryzyko poślizgnięcia się jest większe niż w innych pomieszczeniach,

  • rozmiar i kształt – w przypadku płytek podłogowych, większe formaty mogą stworzyć poczucie większej przestrzeni i są łatwiejsze w utrzymaniu w czystości,

  • estetyka i styl – warto upewnić się, że płytki na podłodze i ścianach współgrają ze sobą, tworząc spójny wygląd.

  • grubość i waga – płytki ścienne są zazwyczaj cieńsze i lżejsze niż podłogowe, co jest ważne, szczególnie w przypadku montażu na ścianach, gdzie zbyt ciężkie płytki mogłyby spowodować problemy strukturalne.


Materiały wykonania płytek


Wybierając płytki, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na materiał, z którego zostały wykonane. Różnią się one bowiem właściwościami, trwałością i wyglądem. Wybierać możesz między płytkami ceramicznymi, gresowymi, marmurowymi, kwarcowymi czy granitowymi.


Jakie płytki do łazienki na podłogę wybrać? Szczególnie polecamy:

  • płytki marmurowe do łazienki – marmur to naturalny kamień, który dodaje elegancji i luksusu każdej przestrzeni. Jest jednak bardziej porowaty i wymaga regularnej impregnacji oraz ostrożnego czyszczenia. Płytki marmurowe są zalecane dla osób szukających unikalnego i wyszukanego wyglądu,

  • płytki granitowe do łazienki – granit jest jednym z najtwardszych dostępnych materiałów. Jest wyjątkowo odporny na zarysowania, ścieranie i wilgoć. Płytki granitowe świetnie sprawdzają się w przestrzeniach o wysokim natężeniu ruchu,

  • płytki z konglomeratu kwarcowego – konglomerat kwarcowy to kompozytowy materiał wykonany głównie z naturalnego kwarcu, który jest jednym z najtwardszych minerałów na Ziemi. Konglomerat kwarcowy jest wyjątkowo twardy i odporny na zarysowania, co czyni go idealnym wyborem dla powierzchni o wysokiej intensywności użytkowania, takich jak blaty kuchenne, podłogi czy ściany w łazience.


Wzór i kolor płytek


Płytki powinny być nie tylko funkcjonalne, ale także estetyczne. Należy zatem zwrócić szczególną uwagę na ich wzór i kolor, które mają kluczowe znaczenie dla ostatecznego wyglądu wnętrza. Warto zastanowić się także, jakie są modne płytki do łazienki, aby stworzyć przestrzeń, która będzie nie tylko praktyczna, ale i zgodna z aktualnymi trendami w designie.


Rozmiary i formaty płytek


Wybór odpowiedniego rozmiaru i formatu płytek może znacząco wpłynąć na ostateczny wygląd i funkcjonalność łazienki. Duże płytki mogą optycznie powiększyć przestrzeń, co jest szczególnie korzystne w mniejszych łazienkach. Z kolei mniejsze formaty, takie jak mozaiki czy płytki o nietypowych kształtach, pozwalają na tworzenie unikalnych wzorów i akcentów dekoracyjnych. Ważne jest również, aby rozmiar płytek był dopasowany do rozmiaru łazienki – zbyt duże płytki w małej przestrzeni mogą wyglądać nieproporcjonalnie, podczas gdy zbyt małe płytki w dużej łazience mogą sprawiać wrażenie chaotycznych.

Warto również zwrócić uwagę na format płytek.


Płytki kwadratowe są klasycznym wyborem, który sprawdzi się w większości aranżacji. Płytki prostokątne są równie popularne i oferują większą elastyczność w projektowaniu przestrzeni. Mogą być układane w tradycyjny, poziomy sposób, co nada łazience klasycznego wyglądu, lub w pionie, co może pomóc w optycznym podniesieniu ścian.


Podsumowanie – jakie płytki do łazienki wybrać?


Wiesz już, na co zwrócić uwagę wybierając płytki do łazienki. Kluczowe jest uwzględnienie ich przeznaczenia, materiału, wzoru, koloru, rozmiaru i formatu, aby stworzyć przestrzeń, która będzie nie tylko praktyczna, ale również estetycznie atrakcyjna. Jako hurtownia kamienia naturalnego możemy zaoferować Ci wyjątkowe płytki do łazienki, które z pewności przypadną Ci do gustu. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!


Comments


bottom of page