top of page
Szukaj

Wybór idealnej balustrady na schody zewnętrzne – przewodnik

Wybór odpowiedniej balustrady na schody zewnętrzne może okazać się skomplikowany, ale zdecydowanie warto się nad nim pochylić. Ten element doda elegancji Twoim schodom oraz zapewni bezpieczeństwo. Nie wiesz, od czego zacząć zgłębianie tematu? Spokojnie, podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przed zakupem idealnej balustrady.

Balustrada zewnętrzna na schody – dlaczego jest tak ważna?

Balustrada zewnętrzna na schody pełni kilka istotnych funkcji. Oto dlaczego jest tak ważnym elementem konstrukcji:

  • zapewnia ochronę – bez niej istnieje ryzyko przypadkowego upadku, co może prowadzić do poważnych obrażeń,

  • podnosi estetykę  architektury budynku – może mieć różne kształty, wzory i ornamenty, co pozwala dostosować ją do stylu projektu,

  • jest pomocna podczas wchodzenia lub schodzenia po schodach. Osoby starsze, dzieci lub osoby o ograniczonej sprawności fizycznej mogą skorzystać z balustrady jako stabilnego punktu wsparcia.

Jaka balustrada na schody zewnętrzne?

Zastanawiasz się, jakie materiały są stosowane do zrobienia balustrady na schody zewnętrzne? Wśród najpopularniejszych surowców stosowane są metal, drewno, szkło oraz kompozyty. Metalowe balustrady cechują się trwałością i wytrzymałością. 

Drewniane balustrady na schody zewnętrzne dają efekt naturalności i ciepła, ale są bardziej podatne na warunki pogodowe, takie jak deszcz czy śnieg. Wymagają zatem regularnej konserwacji i impregnacji. 

Szkło to bardzo nowoczesne rozwiązanie, zapewniające lekkość i estetykę, jednak wymaga częstego czyszczenia. Kompozyty łączą zalety tych wszystkich materiałów – są odporne na warunki atmosferyczne i łatwe w utrzymaniu. Wada? Mogą być droższe niż inne materiały.

Schody zewnętrzne balustrada – design

Jaka balustrada na schody zewnętrzne będzie pasowała do Twojego budynku? Metalowe balustrady, szczególnie te wykonane z kutego żelaza lub stali nierdzewnej podkreślają tradycyjne detale architektoniczne. Drewniane balustrady natomiast idealnie komponują się z tradycyjnymi, rustykalnymi, czy nawet kolonialnymi stylami architektonicznymi. Z kolei szklane balustrady lub balustrady kompozytowe świetnie pasują do nowoczesnych, minimalistycznych domów. Szkło optycznie dobrze współgra z prostymi liniami i nowoczesnym designem.

Balustrady kamienne – stylowa propozycja

Balustrady wykonane z kamienia stanowią trwałe i wyrafinowane rozwiązanie, które doskonale wpasowuje się w różnorodne style architektoniczne. Oto aspekty, które wyróżniają kamienne balustrady:

  • elegancja i trwałość. Kamień nadaje balustradom wyjątkową elegancję. Balustrady kamienne doskonale sprawdzają się w przypadku konkretnych, stylów architektonicznych, mowa tu między innymi o budynkach reprezentacyjnych i utożsamianych z klasycznym designem. Ponadto kamień jest materiałem niezwykle trwałym, odpornym na warunki atmosferyczne, co czyni balustrady z kamienia długotrwałymi i łatwymi w utrzymaniu w czystości.

  • różnorodność form i faktur. Kamień można kształtować na różnorodne sposoby, tworząc balustrady o zróżnicowanym designie, zarówno w kwestii detali, jak i całej kompozycji. 

  • ze względu na swoją solidność i estetykę balustrady kamienne na schody zewnętrzne często są stosowane na tarasach, czy balkonach. Są wyjątkową propozycją architektoniczną, która dodaje charakteru  każdemu miejscu. 

Jeżeli myślisz o balustradzie z kamienia, skontaktuj się z nami. Hurtownia kamienia naturalnego Skala zapewnia balustrady na schody zewnętrzne z materiałów od najlepszych importerów. Do tego dodajemy fachowe doradztwo, a projekt będzie wykonany dokładnie pod indywidualne oczekiwania klienta.


Balustrada – czy warto skorzystać z pomocy fachowca?

Zastanawiasz się, jak zrobić balustradę na schody zewnętrzne? Wiemy, że wykonanie i instalacja niektórych rodzajów balustrad może wydawać się prosta. Proponujemy jednak skorzystać z usług profesjonalisty, szczególnie gdy balustrada na schody zewnętrzne ma mieć skomplikowany design lub będzie wykonana z ciężkich materiałów. Fachowiec zapewni nie tylko prawidłową instalację, ale także gwarancję bezpieczeństwa i trwałości balustrady.


Podsumowanie

Pamiętaj, że odpowiednia balustrada na schody zewnętrzne łączy w sobie estetyczny wygląd, funkcjonalność i trwałość. Koniecznie zwróć uwagę na jakość materiałów, koszt, a także wymogi konserwacyjne. Odpowiedni dobór balustrady wpłynie nie tylko na wartość Twojej nieruchomości, ale także na Twoje poczucie bezpieczeństwa i komfortu.


댓글


bottom of page